Enter your keyword

Blog

Kredi kartları internet alışverişine kapatılıyor!

Kredi kartları internet alışverişine kapatılıyor!

Banka ve kredi kartı kullanıcısıysanız, kartınız yakın zaman içerisinde internet alışverişine kapatılacak. BDDK, banka ve kredi kartı kullanıcılara daha güvenli bir kullanım sağlayacak!

Banka ve kredi kartı kullanıcılarını ilgilendiren bir haber ile karşınızdayız. Son zamanlarda neredeyse her bireyin sahip olduğu kredi ve banka kartlarıbildiğiniz üzere çok yakın bir zamanda internet alışverişi hizmetine kapatılacak.

Geçtiğimiz Mart ayında önemli bir açıklama yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, yapmış olduğu açıklama ile birlikte, kredi kartı ve banka kartı kullanıcılarına, bütün kartların otomatik olarak internet alışverişi hizmetine kapatılacağını tüm kamuoyuna duyurmuştu.

Son zamanlarda artan elektronik dolandırıcılık olaylarına bir önlem almak için böyle bir karara imza attığını belirten BDDK, dolandırıcıların sadece kart bilgilerinizi almakla kalmayıp, elektronik ortam üzerinden ciddi alışverişler yaptıklarını da belirtmişti

Kullanıcıların güvenli bir kart kullanımı için önemli bir düzenlemeye giden kurul, 17 Ağustos‘ta bu düzenlemeyi yürürlüğe sokacak.

17 Ağustos tarihinden sonra, online alışverişe kapatılan kredi veya banka kartınızı açtırmak için kullanıcısı olduğunuz bankanın mobil veya internet şubesinden kartınızı online alışverişe açtırmak için başvurmanız yeterli olacaktır.

Söz sahibi uygulama mevcut kredi ve banka kartı kullanıcılarını kapsarken, yeni kart alacak kullanıcılarında bu uygulamaya tabi tutulacağını da belirtelim. Yeni kart alan kullanıcılara, aldıkları kartın direkt olarak online işlemlere kapalı olarak kullanıma sunulacak.

Kullanıcı eğer böyle bir işlem gerçekleştirmek istiyorsa, kendi rızasıyla bankadan onay alarak kartını online işlemlere açtırabilecek.

BDDK online işlem yasağı neleri kapsıyor?

BDDK tarafından konulan online işlem yasağı e-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişleri,belli bir üyelik ücreti olan servisleri, mobil uygulamalar içerisinde yapmış olduğunuz harcamaları kapsadığını da belirtelim.

Bu uygulama sayesinde ciddi anlamda artan dolandırıcılık olaylarına kesin olarak çözüm bulmak isteyen BDDK, dolandırıcılara nefes dahi aldırmayacak.

POST YOUR COMMENT

Your email address will not be published.